Trawnik jesienią

Trawnik jesienią

Mijające lato pozostawia po sobie wyczerpany częstym użytkowaniem oraz suszą trawnik. Aby odzyskać witalność jesienią, potrzebuje Twojej pomocy. Oto kilka wskazówek, jak przygotować trawnik do zimy oraz zapewnić mu dobry start wiosną. 

Czysty trawnik

Jeśli Twój trawnik położony jest w towarzystwie drzew i krzewów, to pewnie borykasz się z problemem spadających liści. Pamiętaj jednak,aby usuwać je systematycznie, przynajmniej raz w tygodniu. Czekanie,aż wszystkie opadną spowoduje, że trawnik będzie walczył o przetrwanie pod pierzyną z gnijących liści. Do oczyszczenia możesz użyć grabi, miotły lub kosiarki.


Koszenie
, grabienie

Koszenie to podstawowy zabieg pielęgnacyjny stosowany w celu rozkrzewienia i zakrzewienia trawy. Koszenie, to najważniejszy zabieg pielęgnacyjny, który służy także estetyce Twojego trawnika.

Podstawowe zasady koszenia:

  • Koś częściej i ścinaj mniej

  • Nie ścinaj więcej niż 1/3 wysokości trawy. Zbyt radykalne koszenie, może spowodować choroby.

  • Usuń ściętą trawę

Wertykulacja

Wertykulacja, to istotny zabieg pielęgnacji trawnika. Zanim jednak do niej przystąpisz,dokładnie wygrab trawnik elastycznymi grabiami, dzięki temu pozbędziesz się zalegającej w nim zgniłej trawy i innych resztek.

Za pomocą wertykulacji:

  • Zlikwidujesz filc (obumarłe resztki traw)

  • Wzruszysz ziemie i zwiększysz dopływ powietrza, a przez to polepszysz jej strukturę

  • Zwiększysz krzewienie się darni, dzięki temu uzyskasz efekt dywanu

  • Przytniesz rozrośnięte kępy traw, które wyrastają z trawnika

Areacja

Zagęszczenie jest jednym z największych problemów trawnika.Ubita górna warstwa gleby ogranicza dopływ powietrza do korzeni i tym samym hamuje wzrost trawy. Pomocna w walce z ta przypadłością jest areacja. Jesienne napowietrzenie poprawi drenaż, a przez to wzmocni Twój trawnik. Areację najlepiej jest wykonać po skoszeniu trawnika, za pomocą wideł lub butów z kolcami na głębokość min. 10cm. Przy większych powierzchniach idealnie sprawdzi się wał z nakładanymi kolcami. W powstałe nakłucia należy zapełnić piaskiem, przez który będzie dopływało powietrze. Jeśli tego zaniechamy, nakłucia szybko się zasypią i cała nasz praca pójdzie na marne.

Nawożenie trawnika

Po mijającym lecie Twój trawnik potrzebuje odpowiedniej dawki nawozów, aby odpowiednio przygotować się do trudnych warunków zimowych. Wybierz do tego celu specjalne nawozy jesienne, które zawierają właściwie dobrane składniki, takie jak zwiększony potas – zwiększający odporność roślin na przymrozki, wpływający na prawidłową gospodarkę wodą oraz zmniejszony azot spowalniając wzrost. Takim nawozem jest Substral 100 dni jesienny.
Przy nawożeniu możesz sobie pomóc siewnikami jak HandyGreen czy EasyGreen. Przy każdym nawożeniu pamiętaj jednak, aby kierować się wskazówkami umieszczonymi na opakowaniu produkt. A na pewno doczekasz się odświeżonego, zielonego i wytrzymałego na zimę trawnika.

 Naprawa ubytków

Łyse place na trawniku mogą być spowodowane przeróżnymi czynnikami: suszą, niesprzyjającą glebą, obecnością zwierząt. Niezależnie od przyczyny, najlepszym lekarstwem na ubytki może okazać się jesienny siew. Jeśli uważasz jednak, że zakładanie nowego trawnika jesienią jest zbyt czasochłonne, możesz skorzystać z Dosiewka do trawnika Substrala. Specjalna mieszanka nasion trawy, mulczu kokosowo – torfowego oraz nawozu, wypełni każdy ubytek.

 Substral.pl

Opublikowane przez:

www.e-flora.pl

Komentarze są zamknięte.