Podkładki dla czereśni

[box title=”Podkładki dla czereśni” style=”bubbles” box_color=”#08a01e” radius=”5″] [table]
Czereśnia F12 W porównaniu do czereśni ptasiej podkładka tacharakteryzuje się dużą odpornością na raka bakteryjnego i bardziej rozkrzewionym systemem korzeniowym. Drzewka na niej silnie rosną, wcześnie i obficie owocują. Stosunkowo trudno rozmnaża się je w matecznikach, gdyż słabo się ukorzeniają.
GiSelA 5  Karłowa podkładka selekcji niemieckiej. Czereśnie szczepione na niej rosną o 30% słabiej niż na czereśni ptasiej, są plenne i wcześnie wchodzą w owocowanie. Trudno rozmnaża się przez odkłady, ale dość łatwo przez sadzonki zielne i kultury tkankowe. Jej zaletą jest także wytrzymałość korzeni na mróz, a także zgodność z fizjologiczna szczepionych na niej drzewek.
Colt  Podkładka ta uważana jest za sinie rosnącą, chociaż zdania w tym względzie są podzielone. Drzewa zaszczepione na niej rosną lepiej. Cechuje je lepsza zdrowotność oraz wyższa jakość owoców. Wadą zasadniczą jest jej dość mała wytrzymałość na mróz i występowanie niezgodności fizjologicznej np. z odmianami SAM i VEGA. Jej zaletą jest natomiast łatwość ukorzeniania się przez odkłady.
P-HL A
P-HL B
P-HL C
 
Osłabia wzrost o 30%
Osłabia wzrost o 20%
Osłabia wzrost o 40%
Są to czeskie skarlające podkładki wegetatywne. Produkcja ich jest mała z uwagi na duże trudności w ich rozmnażaniu. Przez odkłady rozmnaża rozmnaża się je stosunkowo trudno, ale dość łatwo przez sadzonki zielne i kultury tkankowe.
[/table]

 

[/box]

Czereśnie szczepione na karłowych podkładkach rosną słabo, bardzo wcześnie rozpoczynają owocowanie, najczęściej już w drugim roku po posadzeniu i obficie plonuje. W sadach nawadnianych, mimo obfitego plonowania, owoce nie różnią się jakością od z drzew szczepionych na czereśni ptasiej, często są nawet większe.

 

Polecane artykuły:

[posts template=”templates/teaser-loop.php” offset=”3″  orderby=”rand”]

Opublikowane przez:

www.e-flora.pl

Komentarze są zamknięte.