Kret – jak się go pozbyć?

Kret europejski (Talpa europaea) Jest to niewielki, liczący od 15 do 20 cm długości ssak ,który większość życia spędza pod ziemią. Kret znany jest większości z nas ze względu na kopce, które tworzy. Krety drążą tunele na głębokości średnio od 25 do 50 cm, o średnicy ok 6 cm. Nadmiar ziemi powstałej przy drążeniu tuneli, wyrzuca na powierzchnie. Mimo ,że kret jest pożytecznym stworzeniem – żywi się owadami i dżdżownicami, z racji na szkody jakie wywołuje, wiele osób stara się go pozbyć. Krety najaktywniejsze są wczesnym rankiem, więc wtedy właśnie najczęściej możemy trafić na ślady jego aktywności lub świeże kopce. Walka z kretami nie jest łatwym zadaniem i należy pamiętać ,że kret jest w Polsce objęty ochroną. O ochronie gatunków w Polsce:ochrona gatunków

 

Oto kilka sposobów ,które pomogą nam pozbyć się kreta z ogrodu:

 

Karbid

1KARBID Znany również jako węglik wapnia. Związek nieorganiczny  ,który bardzo gwałtownie reaguje z wodą wydzielając gaz-  acetylen. Aby zastosować prawidłowo karbid, należy odsłonić  aktywne, najlepiej świeże kopce i nasypać odrobinę do otworu  kreciego korytarza. Następnie, zasłonić ponownie otwór ziemią i  podlać mocno wodą. Wewnątrz tuneli zaczyna rozchodzić się  drażniący gaz, wydobywający się z reagującego z wodą karbidu.

                      CaC2 + 2H2O → Ca(OH)2 + C2H2

Button Text

 

Świece

2ŚWIECE W dniu przed zabiegiem zaleca się, udeptanie wszystkich  kopców. Zabieg przeprowadzamy następnego dnia na świeżych  kretowiskach. Usuwamy ziemię aby odsłonić otwór tunelu.  Odpalamy świecę i umieszczamy w otworze tak aby gaz  rozprzestrzeniał się po korytarzach. Uszczelniamy otwór i  przysypujemy lekko ziemią, nie depczemy. Jedna świeca powinna wystarczyć na jeden otwór.

Button Text

 

Granulat

3GRANULAT Usuwamy ziemię z kopca aby dostać się do otworu korytarza.  Wsypujemy jedną łyżeczkę granulatu (ok. 5 g) i ostrożnie zasypujmy  kopczyk tak aby wsypany do tunelu granulat nie został przysypany  ziemią. Jeśli do tego dojdzie, kret może nie znaleźć granulatu. Granulat  stosujemy do momentu gdy przestaną się pojawiać nowe kopce.

 

Button Text

Płyn

4PŁYN Prosty w zastosowaniu. Odsłaniamy fragment tunelu pod kopcem i wlewamy  ok. 30 ml (2 nakrętki). Zapach bijący od preparatu zacznie rozchodzić się po  korytarzach wzbudzając w kretach niepokój i zmuszając do ucieczki. Zabieg  należy powtórzyć po opadach lub w wypadku ponownej inwazji szkodnika.

 

 

Button Text

Sonic

5SONIC Elektroniczny odstraszacz na krety to urządzenie emitujące fale dźwiękowe  niesłyszalne dla człowieka, lecz skutecznie odstraszające gryzonie. Sonic  umieszczamy na obszarze występowania kreta i  wbijamy go w ziemię.  Urządzenie zabezpiecza obszar do 1000m2 .Sonic jest wodoodporny a baterie  powinny wystarczyć na 6 miesięcy pracy odstraszacza. Sprzęt emituje  sygnały o częstotliwości od 200 do 2100Hz. Urządzenie jest bardzo proste w  aplikacji a przy wymianie baterii nie ma konieczności wyjmowania Sonica z  ziemi.

 

Button Text

Pożegnanie z kretem

6POZEGNANIE Środek w wygodnym opakowaniu z rozpylaczem, ułatwiający pozbycie  się kretów występujących na trawnikach w ogrodach, parkach, na  terenach rekreacyjnych, wałach przeciwpowodziowych itp. Opryskiwanie  chronionego terenu symuluje opady deszczu. Sprawia to, że organizmy  będące pokarmem kreta wychodzą na powierzchnię. Zostają wtedy  pokryte składnikiem czynnym w roztworze oleju rycynowego i  palmowego. Kompozycja ta powoduje dolegliwości żołądkowe kreta,  który ogranicza swoją aktywność na chronionym terenie.Opakowanie 950 ml wystarcza na spryskanie do 1000 m2.Po zużyciu całej zawartości Pożegnania z kretem, można dokupić uzupełnienie.
[youtube url=”http://www.youtube.com/watch?v=TgXEKs5nQiI”]            

Button Text

 

Pułapka

7PUŁAPKA Jest rurka PCV o średnicy zbliżonej do kreciego tunelu. Pułapka po obu  stronach ma ruchome blaszki ,które pracują tylko w jedną stronę.  Zastawki te umożliwiają szkodnikowi dostanie się do środka, lecz nie  pozwalają mu wydostać się. Kret zmuszony jest do pozostania w  środku do momentu wyjęcia przez nas pułapki z ziemi. Rurka  zaopatrzona jest w wywietrzniki aby zwierze mogło swobodnie  oddychać. Należy co jakiś czas zaglądać do pułapki , ponieważ  uwięziony tam kret nie ma możliwości zdobywania pokarmu.

Button Text

Siatka

10SIATKA Metoda ,ciężka do zastosowania w przypadku istniejących już  trawników. Siatka jest świetnym rozwiązaniem w przypadku  przygotowywania terenu pod trawnik czy ogród. Rozkładamy  siatkę na głębokości ok 10cm na całej powierzchni na ,której nie  chcemy widzieć kretowisk. Siatki są wykonane ze specjalnego tworzywa ,które wytrzymuje w ziemi wiele lat. Siatka uniemożliwia kretom wypychanie ziemi na powierzchnie, tym samym zapobiega powstawaniu korytarzy. Kret wynosi się w poszukiwaniu bardziej atrakcyjnych terenów.

Button Text

Pułapka zaciskowa

8ŚMIERT PUŁ Stosowanie tej metody to powinno być zawsze ostatecznością.  Nastawioną pułapkę umieszczamy w tunelu i czekamy ,aż kret  wróci aby naprawić uszkodzony korytarz. Gdy zwierze wywrze  nacisk na pułapkę, ta zaciśnie się zadając szybką śmierć. Jeśli  zwierzę się złapie, uchwyt wróci do pierwotnego stawienia  sygnalizując ,że pułapka jest pełna. Korzystanie z tej metody  pozostawiam Państwa sumieniu. Pamiętajmy ,że krety są pod ochroną i nie wolno ich zabijać.

Button Text

Difenor na gryzonie

9DIFENOR Kolejna metoda ,która dla kreta skończy się śmiercią. Należy  poważnie rozważyć konieczność jej stosowania ponieważ, kret  w Polsce objęty jest ochroną. Difenor to środek biobójczy  zawierający difenacoum 0,005%. Umieszczamy go w  aktywnych korytarzach ,rozgarniając kopce. Po aplikacji trutki,  ostrożnie zasypujemy kopczyk tak aby korytarz pozostał drożny. Trucizna występuje w saszetkach i stosujemy ją do momentu ,gdy przestaną pojawiać się nowe kopce. Środku nie dotykamy gołymi rękami!

Button Text

Koty

Dobrym sojusznikiem w walce ze szkodnikami ,może okazać się kot. Dajmy szansę naszemu czworonogowi i wypuśćmy go wczesnym rankiem na dwór. Wtedy krety są najaktywniejsze i często pojawiają się na powierzchni aby pozbyć się nadmiaru ziemi. Być może kot nie będzie widział potrzeby napaści na kreta , lub może na niego zwyczajnie nie trafić. Sposób ten nie traktowałbym jako kolejną metodę, lecz jako dodatek do innej ,aby zwiększyć nasze szanse na pomyślne pozbycie się intruza.

 

Firmy

W przypadkach beznadziejnych, należy zwrócić się do specjalistów. Istnieją wyspecjalizowane firmy ,które wypędzą kreta za nas, gdy wszystko inne zawodzi. Nie jest to z pewnością ,najtańsza forma walki ale na pewno bardzo skuteczna. Profesjonaliści, bogatsi w doświadczenie, znający zwyczaje kretów poradzą sobie ze szkodnikiem w mgnieniu oka bez konieczności zabijania go.

 

 

 

Opublikowane przez:

Komentarze są zamknięte.