Borówka wysoka cz 2

Chanticleer 

Pokrój krzewu wzniesiony, wzrost umiarkowany, do 1,6m. Kwitnie późno, po przymrozkach wiosennych. Owoc średniej wielkości, słodki, lekko kwaskowaty, dobrze nadaje się do transportu. Najwcześniejsza ze wszystkich odmian borówki wysokiej.


Earliblue

Krzew rośnie średnio-silnie (do 150 cm wysokości), ma pokrój wzniesiony i luźny, pędy sztywne. Owoce duże i średnie, kuliste, smaczne i aromatyczne, zebrane w luźne grona, dojrzewają na początku lipca, plon umiarkowany. Odmiana cenna ze względu na wczesną porę dojrzewania, powinna być sadzona na cieplejszych stanowiskach.

Duke

Krzewy osiągają wysokość do 180 cm, mają pokrój luźny i sztywne pędy. Kwitnie późno, po przymrozkach wiosennych. Plonuje regularnie i obficie. Owoce duże, jasnoniebieskie, lekko spłaszczone, w luźnych gronach, nabierają smaku i aromatu po schłodzeniu, dojrzewają od połowy lipca. Ze względu na tendencję do zbyt obfitego plonowania wymaga silniejszego cięcia. Nadaje się do zbioru mechanicznego.

Spartan

Krzew wysoki (do 180 cm), pokrój luźny, pędy mocne i sztywne. Kwitnie późno, dzięki czemu kwiaty nie są uszkadzane przez przymrozki majowe. Owoce bardzo duże i bardzo smaczne, kuliste, dojrzewają w II połowie lipca. Wymaga przepuszczalnych, lekkich gleb, może być zbierana mechanicznie.

Patriot

Odmiana średnio-wczesna, dojrzewa pod koniec lipca, krzew średniej wielkości, o wzniesionym pokroju. Owoce bardzo duże i duże, spłaszczone, pokryte woskowym nalotem, aromatyczne i smaczne. Kwitnie bardzo obficie i dlatego wymaga silnego cięcia. Toleruje podmokłe i cięższe gleby, nadaje się do uprawy we wszystkich rejonach Polski ze względu na dużą wytrzymałość na mróz.

Krzewy duże, bardzo szybko rosną i osiągają ponad 2 m wysokości. Pokrój krzewu wzniesiony i lekko rozłożysty, sztywne pędy. Owoce duże i średnie, kuliste, dojrzewają w końcu lipca, większość w jednym terminie, mogą być zbierane bardzo długo, gdyż nie przejrzewają i nie opadają. Wymaga silnego cięcia. Odmiana przydatna do zbioru mechanicznego i przetwórstwa.

Odmiany o średniej porze dojrzewania

Toro

Wzrost krzewu wysoki, do 2 m, pędy sztywne. Owoce duże, dojrzewają prawie równocześnie, w pierwszej połowie sierpnia. Zebrane są w bardzo duże grona, o bardzo dobrej jakości i smaku przez cały okres zbioru, znakomite na rynek deserowy. Odmiana bardzo plenna. Może być zbierana mechanicznie.

Bluecrop

Wzrost krzewu silny, osiąga wysokość 2m, pędy sztywne z tendencją do rozchylania się pod ciężarem owoców. Owoce duże, lekko spłaszczone, jasnoniebieskie – pokryte nalotem, bardzo smaczne, dojrzewają od początku sierpnia. Odmiana bardzo plenna, odporna na mróz, choroby i niedostatek wody w glebie, łatwa w uprawie.

Ze względu na te walory uznana za najlepszą odmianę borówki wysokiej i powszechnie uprawiana na świecie.

Bonifacy

Pierwsza polska odmiana borówki wysokiej. To krzew o pokroju wyniosłym i sztywnych pędach. Rośnie do wysokości 2 m i daje obfity plon. Duże, lekko spłaszczone jagody, o średnicy 14-20 mm mają korzenny smak i są bardzo aromatyczne, dojrzewają od początku sierpnia aż do września. Odmiana odporna na choroby grzybowe.

Twórcami odmiany Bonifacy są: Kazimierz Pliszka, Hanna Karwowska, Sylwester Bonifacy Nowosielski i Henryk Rojek

Chandler

Mocno rosnące krzewy mają wzniesiony pokrój, są dobrze rozgałęzione i w dobrych warunkach regularnie plonują, osiągając wysokość do 150 cm.. Odmiana o wyjątkowo dużych owocach, największych wśród odmian borówki wysokiej, ich średnica zwykle przekracza 20 mm a waga 2 g. Plenność wysoka i regularna. Owoce są niebieskie, smaczne, jędrne. Długi okres dojrzewania owoców – od początku sierpnia do połowy września. Odmiana doskonała na tereny o umiarkowanie mroźnych zimach. Po kilku latach obserwacji w Polsce możemy polecić tę odmianę do nasadzeń amatorskich i towarowych.

Odmiany średnio-późne

Bluegold

Krzew średniej wielkości, o kulistym pokroju, gęstych pędach pokrytych intensywnie zielonymi liśćmi, owocuje obficie. Doskonały do uprawy w pojemnikach na tarasach i balkonach. Owoce duże i smaczne, gotowe są do zbioru w ponad tydzień po całkowitym wybarwieniu się, zwykle w II połowie sierpnia.

Herbert

Krzew rośnie średnio silnie, do 160 cm wysokości, pokrój luźny, rozłożysty. Owoce duże i bardzo duże, pokryte słabym nalotem woskowym, przez wielu uważane za najsmaczniejsze spośród odmian borówki wysokiej, ale nie nadają się do dłuższego transportu. Dojrzewają w połowie sierpnia.


Rubel

Krzew wysoki – do 200 cm, owoce drobne, ciemne, zebrane w długie luźne grona. Doskonale znoszą transport i zamrażanie. Małe, ciemne i smaczne jagody, o dużej zawartości antocyjanów bardzo chętnie używane są w cukiernictwie. Najważniejszą cechą tej odmiany jest przydatność do mechanicznego zbioru. Plon wyrównany i wysoki.

Brigitta

Krzew rośnie szybko, do 180 cm wysokości, pokrój wzniesiony do kulistego. Owoce duże, jędrne, bardzo smaczne po osiągnięciu dojrzałości konsumpcyjnej, bardzo dobrze i długo przechowują się, zwłaszcza w komorach ULO. Odmiana o niewielkich wymaganiach pokarmowych. Ze względu na długi okres wegetacji powinna być uprawiana na glebach lżejszych.

Nelson

Wzrost krzewu dość silny, do 160 cm, pokrój wzniesiony, pędy sztywne. Owoce duże i bardzo duże, aromatyczne i bardzo smaczne, w luźnych gronach, mogą długo pozostawać na krzewie nie opadając, dobrze znoszą transport. Odmiana plenna.

Odmiany późne

Darrow

Odmiana późna, dojrzewa w końcu sierpnia i na początku września. Krzew dorasta do 150 cm, ma pokrój rozłożysty, pędy sztywne. Bardzo duże owoce o atrakcyjnym smaku. W chłodne lata nie wszystkie mogą dojrzeć, dlatego wymaga ciepłych stanowisk. Odmiana wybitnie deserowa.

Elliott

Krzewy rosną silnie, do 2 m wysokości. Są bardzo plenne. W celu utrzymania wysokiej jakości owoców i stałego plonowania, krzewy wymagają odpowiedniego cięcia. Owoce są średniej wielkości, dojrzewają od początku września do połowy października. Doskonale nadają się do zbioru mechanicznego, oraz długiego przechowywania w chłodni. Podobnie jak owoce odmiany Rubel, zawierają wyjątkowo dużo antocyjanów. Smak owoców o tej porze roku, szczególnie gdy wrzesień jest zimny i mokry, może pozostawać cierpki.

Opublikowane przez:

www.e-flora.pl

Komentarze są zamknięte.