Dwie lub trzy odmiany owoców na jednym drzewie

W rezultacie takich szczepień na jednym drzewku owocowym można mieć dwa lub nawet więcej typów owoców. Warunkiem powodzenia jest to, żeby rośliny były z sobą spokrewnione. Najłatwiej jest łączyć ze sobą odmiany tego samego gatunku.

Pomyśl o takich drzewkach, gdy masz małą działkę

Tak szczepione drzewka owocowe na pewno zainteresują właścicieli niewielkich ogródków. Mając mało miejsca trudno uprawiać jabłonie, grusze czy śliwy różnych odmian. Po prostu się nie zmieszczą. Zaszczepienie np. jednej jabłonce kilku odmian pozwoli uzyskać drzewo, na którym będą wyrastały jabłka letnie, jesienne i zimowe. Zastąpi nam ono trzy jabłonki.

Inne owocowe drzewka też poddają się takiemu szczepieniu. Ważna podobna siła wzrostu i odporność na choroby tworząc takie wieloodmianowe drzewko należy koniecznie pamiętać o tym, by wybrać odmiany o zbliżonej sile wzrostu i podobnej wrażliwości na choroby. Jeśli jednak okaże się, że jedna z odnóg nieco silniej rośnie, trzeba przeszczepić ją w niższe partie korony. Nie ingerowanie w taką sytuację może się skończyć tym, że odmiana o większej sile wzrostu zagłuszy tę o słabszej sile, rosnącą niżej.

Dostępne u nas:

Jabłonie 2 i 3 odmianowe

Brzoskwinie i śliwy 2 odmianowe

Opublikowane przez:

www.e-flora.pl

Komentarze są zamknięte.