JAK PIELĘGNOWAĆ TRAWNIK ?

Podlewanie

Trawnik podlewamy wcześnie rano (najlepszy moment) lub wieczorem po zachodzie słońca. Można i należy podlać go w upalne popołudnia jeżeli wystąpią wyraźne objawy więdnięcia czy wręcz usychania roślin. Podlewanie w środku upalnego dnia jest mało ekonomiczne ponieważ 30-40% wody wyparowuje. Najtrudniejszym okresem dla trawnika jest faza wschodów roślin, w której wymagane jest ciągłe zraszanie roślin.

Najlepsze efekty daje rzadkie ale obfite podlewanie, np. raz w tygodniu a w okresie suszy co 3-4 dni. Codzienne zraszanie prowadzi do wytwarzania płytkiego systemu korzeniowego i sprzyja rozwojowi chorób.

Warstwa gleby, na której są korzenie (ok. 10 cm) powinna być zawsze wilgotna. W następnych sezonach trawa będzie już w stanie przetrwać bez podlewania ok. 2 tygodnie.

Przez ok. 3 tygodnie po siewie najlepsze jest podlewanie ręczne. Służą do tego odpowiednie końcówki zakładane na wąż ogrodniczy. W późniejszym okresie można stosować przenośne zraszacze, jednak istotne jest ich systematyczne przestawianie, ponieważ nadmierne podlewanie w jednym miejscu powoduje wypłukiwanie składników pokarmowych.


Koszenie

Pierwsze koszenie wykonuje się, gdy źdźbła trawy osiągną wysokość ok. 10 cm. Skraca się wtedy trawnik do 6 cm. W późniejszych koszeniach możemy stopniowo obniżać wysokość noża kosiarki. Należy pamiętać o zasadzie, że nie ścina się jednorazowo więcej niż połowę rośliny. Po 2-3 koszeniach powinno nastąpić pełne zagęszczenie trawnika. Obowiązuje zasada, że częste koszenie trawnika sprzyja dobrej jego kondycji i wyglądowi. Kiedy trawę kosimy regularnie, ale nie za krótko, ograniczamy straty składników pokarmowych, zapobiegamy nadmiernemu wzrostowi roślin, wzmacniamy darń, ograniczamy rozwój chwastów i aktywność dżdżownic.

W połowie października kosimy trawnik po raz ostatni przed zimą, natomiast wiosną rozpoczynamy koszenie w marcu lub kwietniu w zależności od pogody, kiedy ziemia jest odpowiednio sucha, a trawa zaczyna szybko rosnąć.
Nawożenie

Nawożenie mineralne przyczynia się do zwiększenia krzewienia się traw, stopnia pokrycia darni trawnika oraz jego trwałości. Ponadto stosowanie nawożenia zmniejsza możliwość występowania chwastów, jak również poprawia odporność trawnika na użytkowanie. Z punktu widzenia prawidłowego wzrostu i rozwoju traw nawożenie mineralne powinno uwzględniać przede wszystkim takie pierwiastki, jak azot, potas, fosfor, wapń, magnez, żelazo.

Istnieje kilka typów, nawozów, które można stosować do nawożenia trawników. Mogą to być nawozy zawierające pojedyncze składniki pokarmowe lub nawozy wieloskładnikowe złożone z kilku składników pokarmowych. Zastosowanie nawożenia wieloskładnikowego upraszcza harmonogram prac, które należy przeprowadzić przy pielęgnacji trawnika.
Odchwaszczanie

Trawnik nawet najbardziej starannie pielęgnowany, jest narażony na chwasty. Chwastami o delikatnych łodygach i liściach nie trzeba się zbytnio przejmować, ponieważ zostaną ścięte w czasie koszenia. Nie wolno tylko dopuścić do tego, aby zakwitły i się rozsiały. Kłopot mogą sprawić chwasty rosnące w kształcie dużych, wyraźnie widocznych rozet. Należą do nich: mniszek, babka lancetowata, oset. Gdy pojawią się na trawniku należy je wypielić ręcznie lub zastosować jeden z dostępnych na rynku preparatów chwastobójczych np. Starane.

Trawnik – kalendarium prac pielęgnacyjnych

 

Zabieg Pielęgnacyjny Wiosna Lato Jesień Zima
Koszenie Jeżeli trawa jest wysadzona przez mróz należy ją zwałować przed koszeniem. Następnie kosić co tydzień na taką wysokośc jak latem. Koszenie 1 do 3 razy w tygodniu w zależności od potrzeb. Jeżeli w końcówce lata jest sucho -kosić wyżej Ostrza podnosimy wyżej w miarę jak trawa wolniej rośnie. W końcówce jesieni kosimy wysoko. Jeżeli trawa urosła, można przyciąć końce traw
Podlewanie Konieczne jedynie w końcówce wiosny i tylko w miejscach suchych W miarę potrzeb. Jeżeli końcówka lata jest sucha należy podlewać obficie Podlewanie okazjonalne gdy jest sucho .
Nawożenie Wysianie wiosennej dawki nawozów w pełni lub w końcowym okresie wiosny Letnia dawka nawozów w początkowej fazie lata Jesienna dawka nawozów w początkowej fazie jesieni .
Napowietrzanie i wyczesywanie Lekkie wyczesywanie pod koniec wiosny Wertykulacja i nakłuwanie intensywnie używanego trawnika, głównie pod koniec lata Wyczesywanie i napowietrznie trawnika lub wycinanie otworów w celu pozbycia się rresztek organicznych, głównie na początku jesieni. .
Walka z chwastami i mchem Posypanie warstwą piasku, jeśli jest mech (zamiast nawożenia wiosennego) Zastosowanie herbicydu Zastosowanie herbicydu i posypanie piaskiem w początkowym okresie jesieni .
Zwalczanie chorób i szkodników . . Zastosowanie pestycydu /herbicydu .
Inne zabiegi Na początku wiosny przycięcie krawędzi trawnika i ewentualnie prace renowacyjne . Renowacja jesienna i wysypanie warstwą gleby. Usuwanie opadłych liści Usuwanie liści. Konserwacja narzędzi

Tekst opracowany na podstawie Wielka Encyklopedia Ogrodnictwa, MUZA SA, Warszawa 1994, s.276-290, oraz artykułów zamieszczonych w Dolnośląskim Informatorze Rolniczym, nr 5/2001 i nr 6/2001.

Opublikowane przez:

www.e-flora.pl

Komentarze są zamknięte.